Kako ravnati s COVID-19 bolnikom v domači oskrbi?
Obravnavamo tudi uporabnike, ki so preboleli covid-19. Mnogi po covidu izkušajo splošno slabo počutje in oslabelost mišic, zato za hitrejše okrevanje omogočamo vadbo in fizioterapijo pri vas doma. Če so vam potrdili okužbo s koronavirusom SARS-CoV-2 ali imate simptome, diagnoze pa še ne, se izolirajte in upoštevajte navodila in priporočila NIJZ.
Vse naše uporabnike prosimo, da nas o simptomih čimprej obvestite, nadomestne termine vam bomo zagotovili takoj, ko se vam bo izteklo obdobje karantene oz. samoizolacije.
OSTANITE DOMA
- Ne zapuščajte bivališča: ne hodite v službo, trgovino ali druge ustanove, ne uporabljajte javnega prevoza ali taksijev.
- Izogibajte se stikom z drugimi, ne zadržujte se v istih prostorih kot ostali družinski člani, ne sprejemajte obiskov.
- Redno zračite prostore, ki si jih delite z ostalimi družinskimi člani in vzdržujte medsebojno razdaljo najmanj 1,5 metra.
UPOŠTEVAJTE HIGIENO
- Redno in temeljito si umivajte roke z milom in vodo. Če voda in milo nista dostopna, si roke razkužimo z namenskim razkužilom.
- Preden zakašljate/kihnete, si pokrijte usta in nos s papirnatim robčkom ali zakašljajte/kihnite v zgornji del rokava.
- Papirnat robček po vsaki uporabi odvrzite v posebno plastično vrečko za smeti, namenjeno samo vašim osebnim odpadkom, in si nato umijte roke z milom ter vodo.
- Uporabljajte svoj jedilni pribor, higienske pripomočke, perilo in brisače ter jih ne delite z drugimi.
- Po uporabi osebnih in higienskih predmetov le te očistite in jih shranjujte ločeno od ostalih.
- Ne dotikajte se obraza z nečistimi/neumitimi rokami.
SPREMLJAJTE SVOJE ZDRAVSTVENO STANJE
- V obdobju 14 dni od zadnjega visoko rizičnega tesnega stika z osebo s covid-19 oziroma 14 dni od prihoda v Slovenijo spremljajte svoje zdravstveno stanje.
- Če se v tem času pojavijo simptomi ali znaki covid-19 (slabo počutje, prehladni znaki, kašelj, vročina, težko dihanje, glavobol, bolečine v mišicah, izguba vonja ali okusa, bolečine v žrelu …), ostanite doma in pokličite osebnega ali dežurnega zdravnika, kjer boste prejeli nadaljnja navodila. Zdravniku povejte, da ste oziroma ste bili v karanteni na domu. Zdravnik bo ocenil, ali je potrebna napotitev na vstopno točko zdravstvenega doma za odvzem brisa.
Več informacij in navodil za ravnanje boste našli na spletnem mestu Nacionalnega inštituta za javno zdravje.